Sdílení

Budeme mít v restauracích kohoutkovou vodu zdarma?

water-2296444_960_720

Evropská komise chystá změnu legislativy, na základě níž by měla být voda z kohoutku v restauracích a kavárnách zdarma. Iniciativa má vést k omezení balené vody, a tím i jednorázových plastů. Restauratéři se však bouří. Tvrdí, že je to zásah do jejich svobody.

Evropská komise pracuje na směrnici, která by měla zajistit kvalitní pitnou vodu pro všechny. Cílem Komise je, aby lidé začali místo balené vody pít vodu z kohoutku. Díky tomu dojde ke snížení množství plastových láhví a odpadu v mořích. Aby Evropská unie lidi nalákala na pití kohoutkové vody a zvýšila její popularitu, chce zajistit její lepší dostupnost. Kromě volně dostupných pítek ve městech by lidé podle Komise měli dostat kohoutkovou vodu zadarmo například na úřadech, v restauracích či kavárnách.

Používání kohoutkové vody podle Evropské unie rovněž povede ke zlepšení finanční situace evropských domácností. Díky tomu, že nebudou nakupovat balené vody, ušetří až 15 miliard ročně.

Návrh na změny v evropské legislativě o pitné vodě začala Evropská komise zpracovávat v únoru tohoto roku. Na podzim by měl být návrh předložen Evropskému parlamentu a členským státům, které ho budou schvalovat.

Zdroj: TN.cz, zkráceno