Sdílení

7 tipů, jak se v létě ochladit

lemons-686918_1280

Když vládnou velká vedra a vy je zrovna nemůžete trávit někde u vody, není to nic příjemného „k žití“. Pro takové dny by se praktické tipy, jak ochladit sebe i byt a zůstat svěží, mohly hodit. Kohoutková voda v nich hraje důležitou roli!

Doba temna

Zatáhněte přes den závěsy nebo rolety. Když slunce nemůže rozpalovat vnitřek bytu, docílíte až o deset stupňů nižší teploty, než kdybyste mu otevřeli volný přístup a „dovolili“ zahřívat okenní tabule, parapety a všechny předměty, na které svými paprsky dosáhne. Proto zavřete okna, zatáhněte závěsy a na větší kusy nábytku dejte čistá bílá prostěradla.

Domácí oázky

Voda ochlazuje. V horkých dnech napusťte chladnou vodu do vany nebo do umyvadla. Kromě toho, že pomůže srazit teplotu interiéru, ještě odpařováním zvlhčuje vzduch. Také domácí fontánky a zvlhčovače vzduchu s cirkulující vodou by měly být v plné pohotovosti.

Mokřiny

Tohle opatření znaly už naše babičky, stále moc dobře funguje. Namočte prostěradlo a vyvěste ho do okna, na parapety dejte mokré ručníky, navlhčit můžete i záclony. V místnosti se ochladí a určitě se vám bude i lépe dýchat. Na větrání je rozhodně nejlepší čas večer, v noci a brzy ráno. Věděli jste, že nejnižší teplota z celého dne bývá obvykle kolem čtvrté hodiny ráno?

V proudu

Dopřejte si i během dne vlažnou sprchu. Když voda není úplně studená, otevřou se póry a pak se tělo s vedrem lépe vyrovnává. Pokud je vám skutečně velké horko, uzavřete své tělo do studeného oběhu (toto opatření pomáhá i při úpalu a úžehu nebo vysoké horečce). Namočte čtyři utěrky do studené vody a omotejte jimi obě zápěstí a kotníky. Krev, která proudí v těle, pak projde čtyřmi ochlazujícími body. Velmi se vám uleví také v případě, že ochlazujete zápěstí a předloktí v proudu studené vody. Bylo prokázáno, že pokud dáte zápěstí do ledové vody na 10 vteřin, zchladí se vaše tělo až na hodinu.

Vypněte televizi a počítač

Domácí spotřebiče dokážou vyprodukovat více tepla, než si možná myslíte. Nehřeje pouze žehlička, u které to všichni logicky předpokládáme, ale také televizní obrazovka, počítače, pračka a sušička nebo zvenčí dokonce i ledničky. Co může být vypnuté, to zbytečně nepoužívejte přes den. Raději se obklopte balkonovými i pokojovými květinami.

Látková výměna

Dobře prodyšné materiály používáme v létě spíš na oblečení. Také v domácím interiéru ale odvedou v létě dobrou práci s chlazením. Vzdejte se do podzimu plyšových polštářů a dek, schovejte flaušové povlečení. Vsaďte na „chladivé“ látky – satén, bavlnu, hedvábí. Pokud je 26 stupňů a více, můžete spát bez přikrývky, pokud je 23 stupňů, bude vám stačit prostěradlo, jak to znáte z přímořských letovisek.

Dobrou chuť

Nevařte. Jednak to ohřívá prostor a navíc potřebujete vsadit na jednoduchá, rychlá a lehká jídla bez přípravy. Je prokázáno, že některé druhy potravin tělo příjemně ochlazují – královnou je salátová okurka – připravte si třeba slavné řecké tzatziki. Paradoxně se vaším spojencem mohou stát i kořeněná jídla (ne nadarmo jsou populárních v zemích Středního východu, kde je opravdu hodně teplo). Stimulují pocení, což vám pomůže regulovat teplotu.