Sdílení

Křišťálové karafy opět pomáhají Africe

Odber-vody

Veolia a Nadační fond Veolia předaly šek na 600 tisíc korun

Šestý ročník projektu Voda pro Afriku přinesl dalších 600 tisíc korun z benefičního prodeje křišťálových karaf na vodu. Stoprocentní výtěžek z prodeje šesté limitované edice karaf byl opět věnován na sbírku Skutečná pomoc organizovanou o.p.s. Člověk v tísni.

Získané finanční prostředky budou opět použity na opravu dalších vodních vrtů, které slouží jako zdroj pitné vody pro obyvatele jižní části africké Etiopie. Symbolický šek za šestý ročník projektu předala ve středu 10. 2. humanitární organizaci Člověk v tísni zastoupené Janem Faltusem, koordinátorem programu Voda a hygiena, paní Eva Kučerová, místopředsedkyně správní rady Nadačního fondu Veolia.

„Věříme, že má smysl pomáhat lidem v nouzi zejména v místě, kde žijí. Voda je základem života, ale bohužel i příčinou řady nepokojů. Společně můžeme pomoci tento problém řešit na chudém etiopském venkově, kam výtěžek směřuje“, říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu Veolia Česká republika pro Čechy. V Etiopii až 74 % venkovanů nemá přístup k nezávadné vodě. V posledních letech se vlivem jevu El Niňo situace na některých místech Afriky zhoršila, namísto očekávaných dešťů přišlo sucho, vodu potřebují tedy nejen domácnosti, ale i místní farmáři.

Celý výtěžek z prodeje karaf šesté edice bude použit na zásobování pitnou vodou jihoetiopské obce Teso a pomůže jejím 4 200 obyvatelům.

Kde karafy pomohly

„Za uplynulých 6 let poskytla skupina Veolia a Nadační fond Veolia na podporu vodních zdrojů v Etiopii již 3 160 000 korun. Výtěžek z 5. ročníku projektu ve výši 760 tisíc korun byl využit na vybudování zdrojů vody pro vesnice Mito Dubela a Buko Timbane v okrese Alaba na jihu Etiopie. „Jeden vodní zdroj pokrývá asi 50 kilometrů čtverečních, závisí na něm desítky tisíc lidí, kteří pro vodu denně musejí ujít až desítky kilometrů,“ přiblížil situaci, Jan Faltus z Člověka v tísni.

Petra Vránová z Člověka v tísni, která v Etiopii na projektu pracovala, vysvětluje, že přístup k vodě ovlivňuje i další oblasti, v nichž organizace Etiopanům pomáhá. „Jednou z nich je budování škol či mentoring pro tamní učitele. Aby mohly děti chodit do školy, záleží i na tom, jak daleko je zdroj nezávadné vody,“ vysvětluje Vránová. O zásobování vodou se totiž ve vesnicích starají především ženy a děti. „Pokud pro vodu vyrazí ráno a za hodinu ji donesou domů, stihnou vyučování, ovšem, pokud jim cesta pro vodu trvá několik hodin tam a zpět, do školy nejdou,“ vysvětluje Vránová.

„Humanitární organizace Člověk v tísni, která v Etiopii dlouhodobě poskytuje rozvojovou pomoc, je pro nás garantem profesionality při poskytování konkrétní pomoci i hospodárného využití finančních prostředků,“ uvádí Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia. Výtěžek z prodeje karaf přispívá od roku 2010 každoročně k dostupnosti čisté nezávadné vody pro Etiopany na jihu země. „Křišťálové karafy pro nás vyrábějí v tradičním sklářském regionu v Novém Boru. Celý proces výroby je čistě ruční záležitost. Každá karafa je unikát. Stojí za ní velký kus lidské práce a energie,“ dodává Vendula Valentová. Prodej karaf se uskutečnil on-line přes nadační e-shop a v místech přímého prodeje v Praze. Balení a expedici pro e-shop zajistila již popáté Pohoda, o.p.s. poskytující sociální služby dospělým lidem s mentálním a kombinovaným postižením.