Vodní království v Hulicích

Moderní návštěvnické středisko Vodní dům opět otevřelo své prostory a je skvělým tipem na rodinný výlet. Unikátní areál najdete nedaleko hráze vodní nádrže Švihov na Želivce.

/
5 min. čtení

Návštěvnické středisko Vodní dům u Hulic vás přesvědčí, že voda je úžasná, zábavná a dobrodružná, je nezbytným prvkem v krajině a zdrojem života pro rostliny, zvířata i lidi. Pokud jste ho ještě nenavštívili, neváhejte. Pokud ho už znáte, rozhodně si naplánujte další návštěvu. Vodní dům totiž připravil pro letošní sezonu hned několik novinek.

Nově ve Vodním domě například zjistíte, co je to vodní stopa a jak se vyrábí pitná voda. Věděli jste třeba, že prvními „kontrolory jakosti“ při úpravě pitné vody jsou pstruzi? Ještě předtím, než se voda ze Želivky začne upravovat, ji totiž testují ve dvou velkých akváriích. Ve Vodním domě se můžete na záznamu podívat, jak taková kontrola kvality vody probíhá. 

Vodní ráj pro děti

Samotná expozice Vodního domu je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování, jejichž iniciátorem je návštěvník. Významnou roli zde hrají všechny lidské smysly – vedle zraku zapojíte svůj sluch, hmat i chuť. 

Venkovní atrium – to je doslova vodní ráj pro děti. Jindy nezkrotnou vodu tu mohou ovládat za pomoci herních prvků – pump, čerpadel, hrází, mlýnků a rozvodníků. Nechybí ani vodopád skýtající v horkých dnech skvělé osvěžení. 

Venkovní atrium je doslova vodním rájem pro děti. Jindy nezkrotnou vodu tu mohou ovládat za pomoci herních prvků – pump, čerpadel, hrází, mlýnků a rozvodníků.

Hadec poznáte na naučné stezce

Na okružní 300 metrů dlouhé naučné stezce v okolí Vodního domu se kromě informací o vodě v krajině seznámíte také s hadcem, zvláštní horninou vystupující na povrch v okolí vodní nádrže Švihov. Obsahuje hodně hořčíku a těžkých kovů, proto se na něm daří jen malé části rostlin. Některé z nich pak můžete na hadcové skalce prozkoumat. 

K nejvzácnějším patří bíle kvetoucí kuřička hadcová, která je dokonce endemitem – na celém světě roste volně pouze na dvou místech. Doslova osahat si její květ můžete na nedalekém kovovém modelu. Děti zde využijí hadcové kuličky, které získají zdarma ke vstupence a s nimiž se v expozici Vodního domu přesvědčí, že naše republika je skutečnou střechou Evropy. I hadcový květ vydá kuličky zpět, takže si z nich jako památku na zážitky u Želivky mohou udělat třeba náramek. U skalky pak na vás čeká větší blok hadce s výbrusem odhalujícím zajímavou barvu a strukturu tohoto kamene. 

Vodní dům provozuje Český svaz ochránců přírody Vlašim. Vznikl díky dotaci Evropského fondu pro regionální rozvoj – Operačního programu Životní prostředí a pomoci společnosti Veolia Česká republika. Dalším stálým významným partnerem je společnost Pražské vodovody a kanalizace.

Vodní dům v Hulicích

  • najdete v těsné blízkosti hráze vodárenské nádrže Švihov (Želivka) ve Středočeském kraji. Z dálnice D1 sjeďte na sjezdu Soutice (Exit 56), pak už jsou to jen 4 km. 
  • vstupné 100 Kč pro dospělé, 55 Kč pro děti
  • otevřeno celoročně 9–16 hodin (kromě pondělí), od dubna do září do 17.00 hodin
  • parkovací místa jsou přímo u objektu, parkování je zdarma
  • tel.: 602 665 409, e-mail: vodnidum@csop.cz, www.vodni-dum.cz

Zalíbilo se vám v okolí Želivky? Zajeďte se v Hulicích podívat také do Včelího světa, které je koncipováno podobnou zážitkovou formou. 

Doporučujeme

6 hodin bez vody

Voda – to je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme