/

Mobilní jednotka hideandseek vyhrála prestižní cenu Designbloku

Začátek
4 min. čtení

Na Designbloku, největší výběrové přehlídce designu a módy ve střední Evropě, získal cenu Mimořádný počin projekt mobilních ekologických jednotek hideandseek, který vznikl ve spolupráci se společností Veolia.

Hideandseekna pražském Výstavišti představil mobilní ekologickou jednotku Aranka, která díky moderním technologiím i nápaditému provedení může sloužit zájemcům ve volné přírodě k ubytování a přitom přírodu žádným způsobem nenarušuje. Je to výrobek, který podporuje udržitelnost naší planety.

S hideandseek sdílíme společné hodnoty a představy o tom, jaký by měl svět příštích let být. V Arance najdete moderní inovace, propracovaný design a především vizi budoucnosti. Na několika metrech čtverečních se zde dá prožít to, o čem dnes všichni mluví – udržitelnost. Umožňuje tak jedinečný prožitek být přírodě na dosah a zároveň jí nijak nenarušit,“ uvádí Eva Kučerová, ředitelka komunikace společnosti Veolia pro střední a východní Evropu.

Cílem projektu hideandseek je nabídnout neobvyklé pobyty v přírodě, které by žádným způsobem neměly zatěžovat okolní přírodu. Objekty jsou mobilní a bude je možné rychle přesouvat a postavit na různých místech.

Například, když Arance dochází voda v nádrži pro sběr dešťové vody, kterou používá pro splachování toalety, zjistí pomocí přístrojů blízké i vzdálené meteostanice předpověď počasí a podle aktuální předpovědi a stavu vody v technické nádrži se sama rozhodne, zda nádrž doplní vodou pitnou. Podobné je to s energií. Přesně sleduje její spotřebu a požadavky. A ve chvíli, kdy předpověď počasí není, co se sluníčka týká, povzbudivá, začne Aranka s energií šetřit tak, aby její životně důležité systémy mohly běžet dál, jak mají.

„Vydrží se sebou a se svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího externího zdroje napájení,“ vysvětluje Martin Kožnar, který je autorem architektonického návrhu.

Aranka své informace také sdílí. V přehledném grafu na integrovaném monitoru Scada svým nocležníkům ukáže, kolik vody a energie za den pobytu spotřebovali, jaký je stav CO2, teploty či vlhkosti.

„Věříme na osobní prožitek a zkušenost, která může být motivem ke změně obecných návyků v hospodaření s vodou a energií. Když dojde dřevo na topení nebo energie v baterii, tak má i zásobu propanu. Ta umožní zcela automaticky obytný prostor temperovat na příjemnou teplotu i v těch největších mrazech, nebo když její host prostě jen nechce nic dělat,“ dodává Eduard Česnek, další z autorů.

Doporučujeme

6 hodin bez vody

Voda – to je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme