/

Muzeum lichožroutů: Vstup vítaný!!!

Multimediální retrospektiva ilustrátorky, výtvarnice a filmařky Galiny Miklínové na vás čeká ve Ville Pellé. Společnost Veolia je hlavním partnerem výstavy.

Začátek
3 min. čtení

Dílo Galiny Miklínové, známé doma i v zahraničí, plynule přechází mezi ilustrací a animovaným filmem a umožňuje tak zdůraznit multimediální pojetí výstavy. Té pochopitelně dominují lichožrouti, jejichž příběhy Galina vytvořila s básníkem a spisovatelem knížek pro děti a mládež Pavlem Šrutem (1940–2018).

Vesměs sympatičtí pletení rošťáci, kteří se stali nepřehlédnutelným knižním i filmovým fenoménem, však nechávají prostor i další autorčině práci, například vombatu Jirkovi, strašidýlku Strášovi, Cílovníkům nebo „klanarádům“ H2O z trojdílné série H2O Petra Stančíka.

„Výstava Galiny Miklínové, kterou považujeme za jednu z nejvýraznějších ilustrátorek prvních dvou dekád tohoto století, je logickým pokračováním naší snahy představit špičku této výtvarné oblasti nejen od nás,” říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová a dodává: „Jsme rádi, že se tak právem přidá po bok takových velikánům, jako byli Jiří Šalamoun, Jiří Šlitr, Daisy Mrázková nebo Jean-Jacques Sempé.“

Vernisáž se poprvé v historii galerie uskutečnila online a bez návštěvníků. Dobrou zprávou ale je, že v současné době je výstava již otevřena a můžete ji navštívit.

Galina Miklínová se marodila v roce 1970 v Ostravě, vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti a VŠUP v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky; M. Jágr a J. Barta). Absolvovala stáž na Humberside University ve Velké Británii, obor animovaný film. Galina je zřejmě nejznámější českou ilustrátorkou knih pro děti a mládež po roce 2000, proslavená hlavně spoluprací s básníkem Pavlem Šrutem a jejich románovou trilogií Lichožrouti, ale i s dalšími autory, jako Eva Papoušková, Petr Stančík (série H2O) nebo Alena Mornštajnová. Je také filmovou scenáristkou, výtvarnicí a režisérkou. Vytvořila například tři řady úspěšných večerníčků O Kanafáskovi pro Českou televizi.

Výstavu Muzeum Lichožroutů vytvořila Galina spolu s kurátorem Radimem Kopáčem, scénografem Janem Tomšů a Carton Clan.

Výstava je bohužel díky vládním opatřením aktuálně uzavřena. Původně měla být otevřena až do 28. března 2021.

Více informací o výstavě naleznete na internetových stránkách.

Doporučujeme

6 hodin bez vody

Voda – to je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme