Krásnou kabelku lze vyrobit i z neprodaného „ošklivého“ ovoce

Zakladatelé firmy Fruitleather Rotterdam přišli se skvělou myšlenkou, jak neprodané ovoce přeměnit na veganskou kůži.

/
4 min. čtení

Nizozemskou společnost Fruitleather Rotterdam založili Koen Meerkerk a Hugo de Boon, dva mladí designéři a absolventi Akademie Willema de Kooninga v Rotterdamu. Snaží se vytvořit hodnotu z věcí, které jiní považují za nepoužitelné, problémy řeší konstruktérským přístupem a pracují na základě principů cirkulární ekonomiky.

Co je přimělo k akci?

Mrhání potravinami, jehož svědky bývali na náměstí Binnenrotte na rotterdamském trhu konaném několikrát týdně. Jejich odpovědí bylo využít neprodané ovoce na výrobu trvanlivého materiálu se vzhledem kůže – dostatečně pevného na výrobu bot, koženého zboží a nábytku.

Surovin mají dostatek, jelikož až třetina potravin určených pro lidskou spotřebu se promrhá. Na vrcholu žebříčku je ovoce a zelenina. Podle Fruitleather Rotterdam se na cestě z pole na talíř vyhodí až 45 % veškerého světového ovoce (ovoce a zelenina navíc představují 24 % potravin, které do odpadu vyhazují domácnosti a malé podniky). Tento odpad vzniká z několika důvodů, mimo jiné proto, že velké množství ovoce a zeleniny („ošklivé“ kousky, které nesplňují kritéria na velikost a tvar) farmáři a distributoři vyřazují, takže se do regálů v supermarketech ani nedostanou.

Vedle plýtvání potravinami jsou zde také etické a ekologické problémy spojené se zpracováním přírodní kůže. Podle organizace PETA a dalších iniciativ prosazujících práva zvířat se každý rok kvůli kůži porazí miliarda zvířat. Jejich chov přispívá k odlesňování. Zpracování kůže navíc způsobuje značné znečištění s spotřebovává velké množství zdrojů.

Ovocná kůže z neprodaného ovoce

Fruitleather Rotterdam se snaží řešit tento problém tak, že vyvíjí ekologicky šetrný proces výroby „ovocné kůže“ z neprodaného ovoce, které odebírá od nizozemských distributorů. Jak to funguje? Ovoce se nejprve zbaví semen a rozdrtí, poté se povaří, aby v něm nezůstaly bakterie a nezačalo hnít.

Ovocná „polévka“ se pak rozprostře do tenké vrstvy a nechá vyschnout. Tak vznikají pláty materiálu, který se podobně jako opravdová kůže snadno obrábí, stříhá, šije, potiskuje či opatřuje povrchovou vrstvou.

Koen Meerkerk a Hugo de Boon se připojili k inkubátoru start-upových firem fungujících na principech cirkulární ekonomiky BlueCity v Rotterdamu, kde pracují na zdokonalování svého materiálu tak, aby byl dostatečně pevný pro využití v módním a nábytkářském průmyslu. Jedním z prvních předmětů vyrobených z ovocné kůže byla krásná kabelka z manga!

Materiály si můžete prohlédnout a případně i zakoupit ve firemním e-shopu Fruitleather Rotterdam. Firma na svém Facebooku letos v únoru představila také stylový obal na notebook.

You can now purchase your very own Fruitleather Laptop case. iamoo is a Netherlands based company which only uses sustainable or recycled materials in their products. So get yourself a mango laptop case today!

Zveřejnil(a) Fruitleather Rotterdam dne Čtvrtek 6. února 2020

Doporučujeme

6 hodin bez vody

Voda – to je strategicky významný artikl. U nás se zatím pořád zdá, že jí máme