Čekanka: Nenápadná bylinka s mimořádnými účinky

Nenápadnou bylinku najdete snad nakaždé louce. Možná ale nevíte, jaké poklady skrývá.

Začátek
3 min. čtení

Čekanku nemusíte dlouze hledat. Kvete snad na každé louce a najdete ji také u každé pěšiny. Na první pohled je nenápadná, na druhý zjistíte, jak dokonale je krásná a svými účinky mimořádná. A byla by věčná škoda touto krásou neozdobit také vaši karafu s vodou.

Blankytně modrá

Čekanka patří do čeledi hvězdnicovitých. Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete po celé léto až do časného podzimu. Květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, najdete ale i bílé či bledě růžové varianty. Modrá je však pro čekanku typická. Podle legendy květy čekanky připomínají modré oči dívky, která marně čeká na svého mládence až přijde z vojny.

Dívčí žal je zřejmě bez hranic. Čekanku totiž najdete kdekoliv ve světě, snad s výjimkou Antarktidy. Vše zlé je ale pro něco dobré, protože léčivé účinky této nevšední bylinky jsou opravdu mimořádné.

Nenápadná síla

Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu. Používá se i při léčbě ledvin či močových cest. Je dobrým prebiotikem a lze ji tedy využít při očistě střev a zácpě. Působí také při bolestech kloubů a svalů, zklidňuje mysl a usnadňuje usínání.

Do karafy i na čaj

V karafě s vodou jí to skvěle sekne. Její chuť je lehounce nahořklá, což je v parném létě velmi osvěžující. A večer pak čekanku skvěle využijete při přípravě čaje. Mimo jiné totiž zklidňuje a pomáhá při usínání.

Možná nevíte

Kromě planě rostoucí léčivé čekanky existuje také čekanka setá, která se používá pro přípravu náhražky kávy – cikorky. Třetím druhem je pak čekanka listová, která pochází z Egypta a využívá se jako zelenina (zejména její čekankové puky). Staří Egypťané si oblíbili její šťávu a věřili, že přináší krásu a úspěch.

Doporučujeme